piątek, 14 lutego 2014

Bóbr i jego wyczyn

Bobra rzadko można spotkać w dzień, prowadzi nocny tryb życia. Ja nie miałam takiej sposobności :-) Ale efekty jego "pracy" możemy widzieć. Bóbr kojarzy nam się z miłym zwierzakiem, przy najmniej te z dobranocek. Przykład pracowitości, siły i mocnych, zdrowych zębów.
Jest to największy lądowy gryzoń w Europie. Inteligenty w swej inżynierii budowlanej, z pożytkiem dla środowiska i ekosystemu.

polecam http://www.krainabobra.pl/


Drzewa jak zapałki połamane, nie, ścięte przez bobra. Dla ciekawości: ścięcie drzewa o grubości 30 cm zajmuje bobrom 15 minut!




Ślady po zębach


Tutaj dokładnie widać


 Widać bobrową budowlę. Są mistrzami w budowaniu tam. W ten sposób regulują poziom wód w rzekach.





4 komentarze:

  1. Normalnie mistrzostwo świata :) 30 cm drzewo w 15 minut - niesamowite :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może kiedyś wystartują w zawodach na ścinanie drzew ? :-D

      Usuń
  2. No nie wiem czy taki pożyteczny dla ekosystemu ten pan bóbr!. U mnie wycięły prawie cały las, jest to stan jak po wojnie. Płakać się chce. Dosadziłam 250 drzew w tym roku i nie wiem czy nie zabezpieczyć ich przed tymi gryzoniami. Zalały rolnikom łąki, nie mogą kosić, a co za tym idzie brak pieniędzy z dofinansowań. Może gdzieś, gdzie są bory np. nad Biebrzą, mogą sobie ścinać, ale robią ogromne szkody. Na moim terenie ochrona środowiska rozbiera tamy. Bardzo ładny blog, w moim stylu. Będę Cię podczytywała. :) Pozdrawiam.
    p.s. Jak dołączyć do Twojej witryny? Nie masz gadżetu obserwowani:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że bóbr dla niejednych robi wielkie szkody, jak jeszcze ma swoje drzewa. Może w Twojej okolicy jest ich za dużo? Na samym początku podałam link do strony, która ukazuje plusy tego gryzonia - naprawdę jest ich wiele. Dzięki niemu, są rośliny i ptactwo, które żyją w okolicach mieszkań bobra /np. bocian czarny i inne/
      Tak patrząc, to największą krzywdę w przyrodzie robią ludzie. Wycinają drzewa, zatruwają rzeki, śmiecą ziemię itp.
      Każde zwierzę jest pożyteczne, jak jest równowaga w przyrodzie :-)
      Dołączyć można, zapraszam, na samym dole strony bloga. Dziekuję za miłe słowa, są motywacją do dalszego działania :-) Pozdrawiam

      Usuń